Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení ve vlastním?

Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení ve vlastním?

Vlastní bydlení je v Česku ve značné části podmíněno historicky. Na špici trendu vlastnění nemovitostí jsou Rumuni a Chorvati a naopak vyspělé země jako Dánsko, Holandsko a Švédsko mají obyvatele převážně v nájmech avšak ty jsou zatíženy hypotékou, kterou má na sebe vedenou vlastník nemovitosti.

Výhody a nevýhody bydlení v nájmu

V nájmu budete mít minimum provozních starostí s bytem a pokud se objeví nějaký problém, tak ho můžete delegovat na majitele nebo správce dané nemovitosti, který by měl sjednat náhradu a případně Vám kompenzovat škody vzniklé daným problémem například formou nižšího nájmu (doporučuji ale prostudovat nařízení č. 308/2015 Sb. o drobných opravách, které je povinen ze zákona řešit sám nájemník).

Pokud by jste se dostali do dočasné platební neschopnosti a neměli na nájem, tak existuje spousta možností jak oddálit možnost vystěhování alespoň do doby, než problémy z větší části vyřešíte. 

Nevýhodou naopak je přesný protiklad výhod, kdy nejste neomezenými pány svého království (což někdy nejste, ale ani ve vlastním bydlení), takže určitě musíte při bydlení zohledňovat daný stav bytu a všechny případné úpravy konzultovat s majitelem a respektovat jeho pravidla.

 

Výhody a nevýhody vlastního bytu nebo domu zatíženého hypotékou

Jednoznačná výhoda je, že jste ve svém a nikdo (až na zákony nebo "chytré" sousedy) Vám nemůže extra mluvit do toho, jak bude Vaše bydlení vypadat a co můžete a nemůžete dělat v rámci úprav.

Velký nevýhoda, kterou si ale málo kdo připouští je, že dokud nesplatíte hypotéku, tak nebydlíte "ve svém". Vaše jméno sice na nemovitosti v katastru je, ale nakládání s ní, je vázáno spoluprací s bankou, což si "hypotékáři" málo kdy "rádi" připouští. 

Další nevýhodou je, že pokud potřebujete změnit město třeba kvůli práci, tak je potřeba nemovitost prodat a zajistit si novou, což je oproti odchodu z nájmu, velmi komplikované a časově náročné, byť kvalitní realitní makléř udělá 90% práce za Vás.

 

Lze brát vlastní byt nebo dům jako investici? 

Takto na vlastní bydlení často nahlíží primárně banky, které počítají s růstem ceny nemovitosti, který pak má krýt případná rizika spojená s neplacením ze strany klienta. 

Nemovitosti nejsou běžným typem "zboží" jako například telefon nebo jídlo. Zásadním rozdílem je rychlé navýšení nabídky, kdy běžní zboží lze rychleji dodat ve věším množství dle potřeb trhu a to v řádu jednotek dnů nebo maximálně měsíců. Toto pro nemovitosti a zvlášť pro ty nejžádanější logicky neplatí. Domů na pláži nebo v centru měst existuje omezené množství, což vede k fluktuaci ceny do obou směrů dle toho, jak reaguje trh a zapříčiňuje to realitní bubliny.

Takže pokud máte nemovitost pro účely bydlení, tak investicí ji spíše nazvat nelze. Pokud ji máte na spekulaci, tak určitě ano. 

Pokud si tedy pořizujete nemovitost s cílem ji pronajímat, je potřeba hodně dobře počítat, protože fixace pravděpodobně skončí za 5-10 let, kdy může být situace na trhu úplně jiná a může se Vám lehce stát, že nájem Vám náklady nepokryje a budete nuceni nemovitost dotovat nebo prodat.
V případě větších sociálních nepokojů také může přijít do hry opět již zrušené "regulované nájemné" a vy pak místo výdělku budete nedobrovolně dělat charitu nebo o nemovitost přijdete.

Pokud si kupujete jakékoli vlastní bydlení, hlavně se zaměřte na to, aby stálo na pozemku, který bude následně rovněž náležet rovněž Vám. Panelák, ve kterém kupujete byt, tu nemusí už za života Vašich vnoučat stát.

 

Je nějaká vhodná doba, kdy vlastní bydlení pořídit?

Pokud nejste spekulant, ale máte za cíl koupit bydlení pro sebe, tak pro Vás platí "okřídlená poučka" nakupuj když jsou ceny dole a prodávej když jsou nahoře. Což bohužel znamená, že jste měli pořídit nemovitost v roce 2011, protože od té doby ceny stále rostou a nevypadá to, že by měli spadnout nějak výrazně dolů. Nicméně i platy obecně stoupají a částečně kompenzují růst cen. Je proto nutné porovnávat růst ceny bytů vs. růst ceny platů a kupovat ideálně v době, kdy je růst obojího v rovnováze.

 

Je tedy vlastní bydlení jistota?

Rozhodně na něj nelze nahlížet jako na "cíl Vašeho života", protože má spoustu úskalí a rizik. Zadlužíte se na cca 30 let u banky, které nejde o Vaše blaho, ale o její zisk. Proto pokud už jdete do nákupu vlastního bydlení, dejte zvýšenou pozornost pozemkům na němž nemovitost stojí, protože spadlý dům na nich znovu postavíte, ale pokud pozemek nebude Váš nebo bude v místě, kde díky přírodním vlivům přestane za pár 10tek let existovat, pak by se Vám mohlo stát, že nebude co předat dalším generacím.

Při přemýšlení, zda si pořídit vlastní bydlení, se vždy dívejte i na dlouhodobou křivku cen a vyčkejte na období poklesu nebo setrvalé stability. Raketový meziroční růst cen 10%, 20% a neznamená nakupuj "teď nebo nikdy" ale spíše ilustrací pravidla "vzestup předchází pád", tedy vyčkej na "lepší časy".

Takže i když Vás bydlení vyjde dráž než nyní, nezapomínejte, že bude hrát roli i spousta dalších faktorů (možné stabilnější finanční nebo životní podmínky, vyšší naspořená částka atd.). Nakonec třeba zjistíte, že jde žít i bez vlastního bydlení.