Jak si správně spočítat náklady na energie u bytu

Jak si správně spočítat náklady na energie u bytu

Náklady na energie v bytě mohou tvořit až polovinu celkových nákladů na bydlení. S tím se vypořádat může být složité, zejména v případě, že nemovitost není energeticky úsporná. Existují však způsoby, jak odhadnout měsíční spotřebu energie.

Zjištění přesných měsíčních nákladů na byt v současné době kvůli nevyzpytatelným energiím je téměř nemožné a mnoho lidí se obává toho, že peníze na energie jim "vyletí komínem". Podle hypotečního experta Libora Ostatka se podíl energií na nákladech za bydlení dále zvyšuje, a to dokonce až na polovinu nákladů na pronájem nebo splátky hypotéky. Rozdíl mezi dobře zateplenou nemovitostí s těsnicími okny a nezatepleným domem může na faktuře udělat i vyšší desítky tisíc korun. Špatně těsnicí okna, nezateplené zdi, radiátory bez hlavic nebo neobydlený sousední byt jsou malé energetické pasti, které nájemníky nebo kupující tahají z kapes zbytečně tisícovky.

Podle Ostatka jsou zásadně dvě cesty, jak odhadnout, kolik bude která nemovitost měsíčně spotřebovávat energie. Nejjednodušší je vyžádat si od majitele staré účty za energie, které jsou nejrelevantnější a z toho si pak vypočítat, jak bude stanovena nová cena. Druhou variantou je požadovat od majitele energetický štítek bytu, oficiální průkaz energetické náročnosti budovy. Při koupi nebo pronájmu bytu by měl být štítek vyžadován zákonně, aby bylo možné ověřit energetickou úspornost budovy.

Majitelé nemovitostí často nechávají své nemovitosti bez energetických štítků, aby přitáhli zájem zákazníků. Proto je nutné, aby kupující nebo nájemník požadovali před podpisem smlouvy předložení energetického štítku. Výběr energeticky úsporného bytu je však komplikovaný vzhledem k přetlaku na trhu s nájemním bydlením. Realitní experti věří, že trh se posune pouze v případě, že zákazníci budou důslední.

Zdroj: SZ