Jak efektivně zateplit dům a ušetřit na nákladech za energie?

Jak efektivně zateplit dům a ušetřit na nákladech za energie?

S nástupem topné sezony se mnoho majitelů domů zamýšlí nad zateplením svého bydlení.

Topná sezóna právě začala a úspora až 20 % nákladů na energie může být dosažena zateplením. Pokud majitelé rodinných domů uvažují o zateplení, měli by nejprve zvážit zateplení stropu, kterým může uniknout až 20 % tepla. Toto zateplení je relativně levné a rychlé. Zateplení půdy je časově náročnější, ale může být realizováno i v zimě.

Výměna starých oken na izolační trojskla je dalším krokem, což zlepší tepelný komfort. Dům by měl být obalován izolací, minerální vatou nebo polystyrenem, s minimální tloušťkou 20 cm. Kdyby se náklady na energie zvýšily o 3 % ročně, měla by být tloušťka 28 cm. Nejdražší jsou práce, ne materiál, proto je nutné si uvědomit, že investice do zateplení se vrátí v průběhu jedné sezóny. Je třeba být opatrný na podvodníky na trhu s kosmickými materiály a zůstat u osvědčených izolací, jako je minerální vlna.

Zateplení stropu a střechy je možné stihnout letos, zatímco zateplení fasády s výměnou oken je nákladné a trvá déle. Lidé by si měli dávat pozor, aby nebyli oklamáni podvodnými firmami.

Zdroj: SZ