První čtvrtletí roku 2026 potvrdilo, že český rezidenční trh zůstává pod silným tlakem poptávky. ČSOB Index bydlení ukázal další růst cen bytů, rodinných domů i stavebních pozemků.
Základní obrázek českého trhu se za poslední měsíce příliš nezměnil: kdo čekal na výraznější zlevnění, zatím se ho nedočkal. Podle ČSOB Indexu bydlení pokračoval v prvním čtvrtletí 2026 růst cen všech hlavních typů rezidenčních nemovitostí. Byty meziročně zdražily o 12,5 procenta, rodinné domy o 9,1 procenta a pozemky o osm procent. Tempo růstu se u části trhu sice proti loňsku zmírnilo, ale samotná cenová hladina dál vystoupala na nová maxima.
Hlavním důvodem je dlouhodobě slabá nabídka. Na trh se nedostává dost nových bytů ani rodinných domů v lokalitách, kde lidé chtějí bydlet. Nedostatek se pak přelévá mezi segmenty. Kdo nedosáhne na nový byt v Praze, hledá starší byt, menší dispozici, region poblíž velkého města nebo nájem. To zvyšuje tlak i mimo nejdražší lokality.
Pozemky jsou samostatnou kapitolou. Jejich cena roste nejen kvůli zájmu o výstavbu, ale také kvůli omezenému množství stavebně připravených parcel. Kupující často nezískává jen kus země, ale právo stavět v obci s infrastrukturou, dopravou a službami. Takových míst není nekonečně mnoho, a proto se ceny drží vysoko i v době, kdy jsou stavební náklady a úvěry stále citelné.
Pro domácnosti z toho plyne, že rozhodování o koupi musí být mnohem přesnější než dřív. Nestačí dívat se pouze na kupní cenu. Do rozpočtu je nutné zahrnout rekonstrukci, energetickou náročnost, budoucí opravy, rezervu na vybavení i možné zvýšení splátek po skončení fixace. Trh už neodpouští optimismus. Kdo kupuje na hraně možností, může být později překvapený, že samotná hypotéka byla jen první položkou v dlouhém seznamu nákladů.
Zdrojové východisko: Novinky: Byty i domy dál prudce zdražují; České noviny: ČSOB Index bydlení Q1 2026